چرا در بحثهای علمی باید از توهین و تمسخر اعتقادات یکدیگر پرهیز کرد؟

 

  1. لزوم پرهیز از خشونت: لازم است بحث علمی در فضای دور از رعب و خشونت انجام شود. این در حالی است که عصبانیت برخاسته از توهین و تمسخر، منجر به خشونت لفظی-فحاشی- و اگر امکانش بود خشونت عملی می شود.
  2. دستور قرآن مجید: قرآن مجید دستور می دهد هر گاه در مجلسی بودی که آیات الهی در آن به تمسخر گرفته می شد باید آن را ترک کنی تا به سخن دیگری بپردازند. البته استثنایی برای افراد با تقوا قائل می شود که آنها را نصیحت کنند.

    وَ إِذا رَأَیْتَ الَّذِینَ یَخُوضُونَ فِی آیاتِنا فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ حَتَّى یَخُوضُوا فِی حَدِیثٍ غَیْرِهِ وَ إِمَّا یُنْسِیَنَّکَ الشَّیْطانُ فَلا تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّکْرى‏ مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمِینَ (انعام: 68) وَ ما عَلَى الَّذِینَ یَتَّقُونَ مِنْ حِسابِهِمْ مِنْ شَیْ‏ءٍ وَ لکِنْ ذِکْرى‏ لَعَلَّهُمْ یَتَّقُونَ (انعام: 69)

68- هر وقت کسانى را که آیات ما را استهزاء مى‏کنند مشاهده نمایى از آنها روى بگردان تا به سخن دیگرى بپردازند و اگر شیطان از یاد تو ببرد، به محض توجه پیدا کردن با (این) جمعیت ستمگر منشین.

69- و اگر افراد با تقوى (براى ارشاد و اندرز با آنها بنشینند) چیزى از حساب (و گناه) آنها برایشان نیست، ولى (این کار تنها باید) براى متذکر ساختن آنها باشد شاید (بشنوند و) پرهیز کارى پیشه کنند.

/ 0 نظر / 33 بازدید