از موانع مهم تقویت اتحاد اسلامی

 

چرا باید یک سری دروغ و بد فهمی امت اسلام را از یکدیگر جدا کند؟ ممکن است بگویند دروغ و بد فهمی نیست، ما احادیثی از معتبر ترین کتب حدیثی آنان داریم که فرضاً قرآنی که جبرئیل بر پیامبر نازل کرد هفده هزار آیه بوده است، در حالی که قرآن موجود این همه آیه ندارد، این نشان می دهد که آنان به این اصل قرآنی که خدا قرآن را حفظ می کند باور ندارند، پس کافرند!

 

اکنون می پرسم آیا شما می دانید چند نفر از شیعیان این حدیث را خوانده یا شنیده اند و چند درصد از آنها این حدیث را تایید کرده اند و چند نفر از علمای آنان احتمال می دهند در زمانی که کتابها به صورت خطی نوشته می شد این حدیث ممکن است سهو قلم باشد و درست آن هفت هزار باشد که تقریبی از آیات قرآن موجود است؟ آیا می دانید که عالمان شیعه چه پاسخی برای این گونه احادیث تهیه کرده اند و آیا شما می دانید که حتی اگر کسی معتقد به صحت این روایت باشد باز هم اعتقاد دارد قرآن اصلی در دست امام غائب شیعیان محفوظ است و بنا براین کفر شامل حال او نمی شود. با این حال آیا آمده اید در بازارهای شیعیان بگردید و قرآن آنها را ببینید، اگر آمدن برایتان سخت است آیا نمی توانید از طریق اینترنت سایت های قرآنی شیعیان را ببینید و حقیقت را دریابید و اگر این هم برایتان سخت است آیا نمی توانید شبکه های قرآنی رادیویی و یا تلویزیونی ایران شیعه را گوش دهید و بنگرید که قرآن آنان با همه مسلمان یکی است؟

همه این ها ممکن است اما بدبینی ها باعث شده است خیلی زود علیه یکدیگر موضع بگیریم و همدیگر را از جاده ایمان و اسلام خارج بدانیم، بر خلاف دستور رسول الله خون مسلمین در برخی نقاط جهان بدست مسلمین ریخته شود و اکنون بشنوید روایت أَبِی بَکْرَه از سخنرانی رسول الله (ص) در حجه الوداع در سرزمین منی در روز عید قربان به نقل از صحیح مسلم کتاب معتبر اهل سنت:

فرمود: آیا امروز روز نحر [عید قربان] نیست؟ گفتیم چرا ای رسول الله (ص) فرمود: همانا خونها و مالهایتان و گمان می کنم محمد فرمود و آبروهایتان بر شما حرمت دارد چنانچه این روز در این ماه و در این سرزمین بر شما حرمت دارد و شما به زودی با پروردگارتان ملاقات خواهید کرد و او از اعمالتان می پرسد. پس مبادا بعد از من عقبگرد کنید که از کفار شوید و یا از گمراهانی که بعضی گردن بعضی دیگر را می زنند.

اگر رسول الله (ص) چنین روزی را می دید و قتل عام مسلمانان را در عراق مشاهده می کرد چه می فرمود؟ آیا این است مفهوم رحماء بینهم؟ آیا این است مفهوم برادری ایمانی و اعضای یک بدن بودن؟ چرا این قدر از قرآن مجید فاصله داریم؟

ممکن است کسانی ادعا کنند که شیعیان و یا اهل سنت مسلمان نیستند. اما این سخن، با فرمایش رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم ناسازگار است آنجا که می فرماید:

... یَخْرُجُ مِنْ النَّارِ مَنْ قَالَ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَفِی قَلْبِهِ وَزْنُ ذَرَّةٍ مِنْ خَیْرٍ

... هر که لا اله الا الله بگوید و در قلبش به وزن ذره ای خیر باشد از آتش خارج می شود.

به روایت صحیح بخاری که معتبر ترین کتاب حدیثی اهل سنت است، اسامه بن زید در جریان یک مأموریت نظامی به سمت الحرقه، فردی از دشمنان را در حالی کشت که او لا اله الا الله گفته بود. وی پس از بازگشت به مدینه با توبیخ رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم مواجه شد که:

یَا أُسَامَةُ أَقَتَلْتَهُ بَعْدَ مَا قَالَ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ؟

ای اسامه! آیا او را کشتی پس از آن که لا اله الا الله گفته بود؟

اسامه پاسخ داد او برای نجات خود این سخن را گفت. اما پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم بارها سئوال خود را تکرار کرد چنان که آرزو می کردم کاش تا آن روز مسلمان نشده بودم. اکنون از کسانی که خود را پیرو رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم می دانند اما عده ای از گویندگان لا اله الا الله را فقط به جرم مذهبشان قتل عام می کنند، همان سئوال حضرت را بارها و بارها می پرسیم.

مشکل این جاست که بر اثر بدبینی های موجود برخی عقاید سایر مسلمین را خوب درک نمی کنند و گاه به شیوه نادرستی سایر مسلمین را متهم به شرک می کنند و حال آن که واقعیت چیز دیگر است و قرآن مجید چه خوب فرمود که :

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ ... (حجرات: 12)

ای کسانی که ایمان آوردید از بسیاری گمان ها بپرهیزید زیرا برخی از گمان ها گناهند.

و یا فرمود:

وَمَا لَهُمْ بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِنْ یَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنَّ الظَّنَّ لَا یُغْنِی مِنَ الْحَقِّ شَیْئًا (النجم: 28)

آنها در این مورد هیچ یقین نداشتند و تنها از گمان پیروی می کردند و همانا گمان چیزی از حق را بیان نمی کند.

اگر بپذیریم که راهی جز پیروی از یقین نیست آن وقت عده ای شیعیان را متهم نمی کنند که با یهودیان رفیق اند و یا این که تقصیر براندازی سلسله عباسی بر عهده شیعیان است. آیا شیعه ای که حزب الله لبنان آن در خط مقدم جهاد با اسرائیل است و جمهوری اسلامی ایران خطر اصلی برای رژیم اشغالگر قدس شناخته می شود، با یهودیان رفاقت دارند؟!

در باره سلسله عباسی نیز باید گفت چرا قضایا را یک طرفه می بینید؟ اولاً چرا دقت نمی کنید که برخی خلفای عباسی، امامان شیعه را که از اهل بیت رسول الله [ص] بودند می کشتند و شیعیان واقعی را سر می بریدند؟ در ثانی، همه شیعیان که سلسله عباسی را سرنگون نساخته اند. اگر این کار، واقعاً توسط شیعیان انجام شده باشد و اصل کار هم نادرست باشد، تازه فرد یا افراد معدودی انجام داده اند که علت را باید در آثار باقی مانده از آنان تحقیق کرد. از سوی دیگر، خیلی از سنی ها هم حکومت های سنی را سرنگون ساخته اند از جمله خود عباسیان که بنی امیه را سرنگون ساختند، آیا باید همه اهل سنت را مقصر شمرد؟


صحیح مسلم - (ج 9 / ص 32) حدیث 3179. جست و جوی کامپیوتری در متن 42 کتاب حدیثی اهل سنت، 30 مورد حدیث فوق و یا متنی نزدیک به آن را نشان داد. کلمه مورد جست و جو " حرام علیکم "بود و در بخش متون حدیثی المکتبه الشامله جست و جو شد. مشابه این حدیث با قدری تفاوت در کتب شیعه نیز آمده است از جمله در بحار الانوار، ج21، ص 381.

صحیح البخاری - (ج 1 / ص 77). نسخه دیجیتال المکتبة الشاملة

صحیح البخاری - (ج 13 / ص 164). نسخه دیجیتال المکتبة الشاملة

 

 

/ 0 نظر / 40 بازدید