دفاع از امیر المؤمنین علی (ع)

 

"علی و یارانش در یک روز تعداد 2500 نفر از خاندان “ازد” را سر بریدند.بنحوی که کسی زنده نماند تا دیگری را دلداری دهد. (مروج الذهب . جلد اول . صفحه 729)"

بنده به نشانی داده شده مراجعه کردم و چنین یافتم که نوشته بود از "به ابى لبید جهضمى که از قوم ازد بود گفتند «على را دوست دارى؟» گفت «چگونه کسى را که در یک قسمت روز دو هزار و پانصد کس از قوم مرا کشته است دوست داشته باشم؟ آنقدر از مردم کشت که کسى نبود کسى را تسلیت گوید و هر خاندانى بکشتگان خود مشغول بود.» "

پس مطلب نقل قول از یکی از دشمنان علی علیه السلام است. حال فرض کنیم که او راست گفته باشد، امیر المؤمنین علی (ع)  چرا چنین کرد؟

در تاریخ‏الطبری/ترجمه،ج‏6،ص:2471 آمده است که "محمد گوید: در جنگ جمل در اطراف جمل ده هزار کس کشته شد که یک نیمه از یاران على بودند و یک نیمه از یاران عایشه، دو هزار کس از قبیله ازد ...." پس بنا بر نقل تاریخ طبری، تعداد کشته های ازد در جنگ جمل دو هزار نفر بوده است.

بر این اساس، قوم ازد در جریان جنگ جمل، علیه حکومت مرکزی شورش کردند و همراه سایر جملیها به جنگ برخاستند. امیر المؤمنین علی (ع)  قصد نداشت با آنان بجنگد اما آنها جنگ را شروع کردند. در جنگ هم حلوا خیرات نمی کنند. از هر دو سو، بنا بر نقل تاریخ طبری، به تساوی عده ای کشته شدند. اگر قرار باشد دنبال مقصر این کشته ها بگردیم باید دید چه کسانی فتنه را ضد رهبری امیر المؤمنین علی (ع) هدایت کردند؟ رهبری که از قضا علاوه بر نصب الهی با روش مردمسالارانه ای هم انتخاب شده بود.

برای این که رفتار امیر المؤمنین علی (ع)  را در یابیم خوب است به ماجرای شهادت قنبر غلام امیر المؤمنین علی (ع)  بپردازیم.قنبر غلام امیر المؤمنین علی (ع)  سالها پس از شهادت مولایش توسط حجاج ثقفی حاکم مستبد عراق احضار می شود و از او خواسته می شود یا به امیر المؤمنین علی (ع)  اهانت کند یا مرگ خویش را شاهد باشد. او راه دوم را برگزید. قنبر حاضر شد ذبح شود اما از مولای سابق خود برائت نجوید. (الغارات، ترجمه، ص:535) 

از اینها که بگذریم دنیای مطلوب شما یعنی جهان مدرنیته فقط در یکصد سال اخیر مرگ دهها میلیون انسان را رقم زده است که تنها حدود 220 هزار نفر آنها در دو شهر هیروشیما و ناکازاکی توسط دولت آمریکا زنده زنده سوختند و خاکستر شدند. 

 

/ 0 نظر / 46 بازدید